دولت موظف به خرید برق تولید شده توسط بخش خصوصی است

دولت موظف به خرید برق تولید شده توسط بخش خصوصی است

به گزارش خبرنگار مهر، علی مروی روز دوشنبه در مراسم افتتاح نیروگاه بادی کهک تاکستان گفت: دولت باید برای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در تولید برق موانع را بردارد و با تشویق های حمایتی زمینه لازم را برای حضور افراد توانمند عیر دولتی در این صنعت فراهم کند.

وی افزود: مجلس حامی بخش خصوصی در تولید انرژی است و با مصوبات خوبی که در سالهای 92 و 93 داشته دولت را موظف کرده با خرید تضمینی برق با قیمت 463 تومان انگیزه لازم را برای فعالان بخش خصوصی فراهم کند.

این نماینده تصریح کرد: طرح حمایت از صنعت برق کشور تهیه شده و در شور دوم مجلس ارائه خواهد شد که دراین طرح توسعه نیروگاههای تجدیدپذیر، ارائه تسهیلات مناسب به بخش خصوصی و غیردولتی، عوارض مصرف و خریدهای تضمینی با قیمت مناسب از سیاست های تشویقی در آن دیده شده است.

وی از توسعه نیروگاههای بادی و خورشیدی در کشور هم خبرداد و یادآورشد: در حال حاضر در مناطق مختلف کشور از جمله خراسان، گیلان، آذربایجان شرقی و استان قزوین بالغ بر 9 هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر تولید می شود و موافقتنامه تولید 4 هزار و 500 مگاوات انرژی‌ تجدیدپذیر هم امضا شده است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ظرفیت‌های خوبی در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد و مجموعه های موفقی مانند گروه مپنا که در اجرای طرح های طراحی و نصب و راه اندازی نیروگاههای بادی و خورشیدی توان بالایی دارد می تواند موتور محرک صنعت کشور تلقی شده و به توسعه صنعت برق کشور کمک کند و مانند زیمنس آلمان، آلستون فرانسه و حنرال الکتریک آمریکا، مپنا نیز برند ایران اسلامی در صنعت نیروگاهی و انرژی باشد.

مروی یادآورشد: ایران با قرار گرفتن در کمربند آفتابی و داشتن سالانه 300 روز افتابی در مناطق مرکزی و کویری ظرفیت های بالایی دارد که باید بسرعت در مسیر استفاده بهینه از این انرژی خود را مهیا کنیم.

 

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد:  کشور عربستان برای 20 سال آینده خود سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری را در احداث نیروگاههای خورشیدی پیش بینی کرده تا حداقل 30 درصد انرژی مورد نیاز خود را با این روش تامین کند و در ترکیه نیز بسیاری از منازل شخصی از پانل های خورشیدی برای تامین انرژی خود استفاده می کنند و برای آنها مقرون به صرفه است.

وی افزود: برای توسعه سرمایه گذاری در بخش انرژی های نو باید دولت حمایت لازم را انجام دهد و برای تحقق اقتصاد مقاومتی و رهایی از اقتصاد تک محصولی از دانش فنی در انرژی های تجدید شونده و ساخت نیروگاهها توسط بخش خصوص بخوبی حمایت کند.

در این مراسم حمیدچیت چیان وزیر نیرو، هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی،مرتضی روزبه استاندار، حسینی، محمدی و رحمانی نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی، معاونان استاندار،صادقی دادستان قزوین، سردار میر حیدری فرمانده ناجا در قزوین، جبارزاده مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان و جمعی از مدیران صنعت آب و برق استان نیز حضور داشتند.